czwartek, 27 kwietnia 2017

Poka-yoke




Poka-yoke (japońskie ポカヨケ czytaj poka-jokie) nazwa tego mechanizmu, która pochodzi od słów: zapobieganie (yokeru) błędom (poka). Czy można go zastosować w dorosłym życiu? A w procesach produkcyjnych czy usługowych? Ależ oczywiście! Te rozwiązania są wśród nas. Często są tak oczywiste, że nie zastanawiamy się nad ich istnieniem.

Rozwiązanie zaproponowane firmie Yamada Electric było bardzo proste, łatwe we wdrożeniu i okazało się w 100% skuteczne. I na tym właśnie polega idea Poka yoke, z którą mimo egzotycznej nazwy spotykamy się na co dzień. Bo jak inaczej niż "uniemożliwianiem pomyłki" nazwać fakt, że bagnet w dystrybutorze oleju napędowego jest nieco większy niż ten w dystrybutorze benzyny?

Większy bagnet nie mieści się we wlocie baku samochodu z silnikiem benzynowym, co ogranicza możliwość zalania "benzyniaka" olejem napędowym i zepsucia sobie reszty dnia. Podobne metody dotyczą portu USB w komputerze czy karty SIM, której ścięty róg umożliwia tylko jeden, poprawny sposób montażu. Takie przykłady z życia codziennego można by mnożyć.


Rozwiązania Poka Yoke cechują się tym, że nie dopuszczają do powstawania błędu w procesie. To tylko jedna z ich zalet. Do innych atutów z pewnością można zaliczyć:
  1. mniejszy nakład czasu na szkolenia pracowników;
  2. eliminacja wielu operacji związanych z kontrolą jakości;
  3. odciągnięcie operatorów od powtarzalnych operacji;
  4. promowanie działań związanych z doskonaleniem pracy;
  5. zmniejszenie ilości braków;
  6. natychmiastowe działanie w momencie pojawienia się problemu;
  7. 100% kontroli w procesie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz